Narodziny lotnictwa pasażerskiego
Pierwszych płatnych usług pasażerskich, które zapoczątkowały dzisiejszy gigantyczny przemysł lotniczy, dostarczały sterowce Zeppelin, poprzednicy siewców śmierci nad Anglią podczas I wojny światowej. Twórca tych wspaniałych maszyn był człowiekiem miłującym pokój i z ciężkim sercem patrzył, jak jego sterowce wykorzystuje się w charakterze broni. Niestety Ferdynand von Zeppelin często musiał się uciekać do polityków i zamówień wojskowych, aby uchronić swoje przedsiębiorstwo przed bankructwem.
Bicie rekordów cz. I
W lotnictwie cywilnym tłuste lata 50. zachęciły do rozwoju podróży powietrznych. Turbinowe silniki zastępowano silnikami tłokowymi i w ten sposób rozpoczęła się epoka masowych, międzynarodowych podróży powietrznych. Przemysł lotniczy, zarówno zachodni jak i radziecki bardzo dużo zawdzięczał niemieckim wynikom badań, Niemcy bowiem byli niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie.
Narodziny lotnictwa
Siedemnasty dzień grudnia 1903 roku to dzień, w którym człowiek po raz pierwszy odbył lot samolotem. W miejscowości Kitty Hawk w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych bracia Wright odbyli swój wówczas pierwszy w historii nieprzerwany, sterowany lot na samolocie z napędem. To ważne dla historii wydarzenie stanowiło ukoronowanie wielu lat marzeń i prób ich spełnienia, podejmowanych nie tylko przez braci Wright, ale też licznych innych pionierów lotnictwa. Marzenie o lataniu w powietrzu fascynowało Wilbura i Orville’a Wrightów od 1896 roku, kiedy zginął Otto Lilienthal, wielki niemiecki pionier szybownictwa. Bracia Wright podjęli prace nad doskonaleniem sztuki szybowania i aby choć w pewnym stopniu uniezależnić się od terenu, zaczęli myśleć nad wyposażeniem szybowców w układ sterowania i w napęd umożliwiający samodzielny lot. Zanim przystąpili do prac nad lotem z wykorzystaniem napędu, doskonalili wiedzę o istocie szybowania. Doskonałym miejscem do próbnych lotów okazał się Kitty Hawk w Północnej Karolinie. Wiał tam niemal nieustannie stabilny wiatr o prędkości około 20 mil na godzinę (32km/h).
Muzealny silnik posłuży do rekonstrukcji samolotu Amundsena
Zabytkowy silnik lotniczy Rolls–Royce Eagle IX znajdujący się w zbiorach Muzeum Lotnictwa w Krakowie posłuży do wykonania replik tego silnika, które zostaną zamontowane w kopii samolotu Dornier Do J Wal. Będzie to kopia samolotu wykorzystywanego przez norweskiego polarnika Roalda Amundsena.
Władze województwa małopolskiego zezwoliły krakowskiemu muzeum na wypożyczenie eksponatu dla niemieckiej fundacji Dornier Stiftung Fuer Luft und Raumfhart z siedzibą w Monachium.
komentarze
- Niesamowita technika. Gdyby ją tak wykorzystać tylko do obrony całej planety przed… Zestrzelenie 2 rakiet balistycznych przez system THAAD
- dołączam się do prośby. Awaryjne lądowanie F-16 na lotnisku Łódź-Lublinek
- też miałem problemy ze startem przy bez wietrznej pogodzie , złota zasada… Synthesis – masakra w bezwietrzu
- Kolejna femikomunistyczna politpoprawna agitka!! Faceci są lepsi w KAŻDYM sporcie i zawodzie[poza… Porucznik Atkinson szkoli przyszłych pilotów w Afganistanie
Zobacz inne nowości
Konferencja i wystawa z okazji 70. rocznicy lądowania w Nor…
W tym roku przypada 70. rocznica lądowania sił alianckich na plażach Normandii we Francji. Z tej okazji Instytut Lotnictwa 6 czerwca 2014 roku organizuje konferencję „Podniebni bohaterowie. Polskie Siły Powietrzne...
Czytaj...Boeing dostarczył osiem tysięcy samolotów 737
16 kwietnia Boeing dostarczył ośmiotysięczny egzemplarz Boeinga 737. Maszynę przekazano liniom United Airlines, które kupują samoloty z rodziny 737 od 1965 roku.
Czytaj...Nowa Cessna CJ3+
Cessna Aircraft Company, zaprezentowała nowy model odrzutowca biznesowego o nazwie Citation CJ3+. Nowy CJ3+ posiada w pełni zintegrowaną awionikę Garmin G3000, nową aranżację wnętrza z przeprojektowaną kabiną i...
Czytaj...Norwegian Air zakrada się do USA
Norwegian Air próbuje znaleźć sposób na uzyskanie dostępu do portów lotniczych w USA, które zostały ujęte w porozumieniu o "otwartym niebie" zawartym pomiędzy USA i Unią Europejską.Norweski przewoźnik...
Czytaj...Kuwejt ma swojego C-17
Trzynastego lutego Boeing dostarczył pierwszego C-17 Globemaster III d…
Pasażerowie jak szprotki w A340
Airbus planuje zwiększyć liczbę miejsc siedzących na pokładach A340-60…
Cathay Pacific zamawia kolejne …
Cathay Pacific zamówił kolejnego Boeinga 747-8 Freighter i trzy sztuki…
myPiloci
Wszystkie dane zamieszczone na stronach portalu myPiloci.pl mają charakter informacyjny i mogą służyć jedynie jako materiał poglądowy do planowania lotu.
Przed lotem każdą informację należy samemu zweryfikować z aktualnym AIP Polska, właścicielem, bądź użytkownikiem lotniska.
myPiloci.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczanych przez osoby trzecie wiadomości, opinii i ogłoszeń.
Prezentowane informacje mogą być niekompletne i nie są przeznaczone do użytku operacyjnego.