środa, 06 listopada 2013 20:03
Rate this item
(0 głosów)

Indie w drodze na Marsa

PSLV-C25Indie wystrzeliły swoją pierwszą sondę kosmiczną na Marsa. Misja zakłada dotarcie do czerwonej planety po niższych kosztach niż poprzednie tego typu przedsięwzięcia innych państw.

Pierwsza indyjska sonda międzyplanetarna o nazwie "Mangalyaan" została wystrzelona 5 listopada o godz. 10:08 czasu polskiego z centrum lotów kosmicznych Shriharikota (Satish Dhawan Space Centre), na pokładzie rakiety PSLV - C25.

Projekt ma kosztować 69.3 mln USD, co jest znacznie mniejszym budżetem niż koszt misji na Marsa uruchomionej w 2011 roku przez NASA, na którą przeznaczono 2,5 mld USD.

 

Jednym z głównych celów tej pierwszej indyjskiej misji na Marsa jest opracowanie technologii potrzebnych do projektowania, planowania, zarządzania i funkcjonowania międzyplanetarnych misji.

Misja ta ma na celu dotarcie do czerwonej planety około 24 września 2014 r. oraz badanie powierzchni Marsa i składu mineralnego.

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: ISRO, Wikipedia.


Tagged under

Related items (by tag)

back to top