czwartek, 13 października 2011 10:52
Rate this item
(0 głosów)

Zestrzelenie 2 rakiet balistycznych przez system THAAD

THAAD_missile_launch_in_2005_-2

Pentagon potwierdził, że 5 października zostały przechwycone dwa testowe pociski balistyczne przez system antyrakietowy THAAD. Był to pierwszy test systemu przechwytywania pocisków będących w końcowej fazie trajektorii. Wyrzutnia rakiet śledziła i zniszczyła dwa cele w jednym czasie. Test przeprowadzono w warunkach zbliżonych do bojowych.


Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) to amerykański rakietowy system antybalistyczny stanowiący element ostatniej warstwy obrony amerykańskiego programu antyrakietowego Ballistic Missile Defense. Jego zadaniem jest przechwytywanie oraz niszczenie taktycznych rakietowych pocisków balistycznych oraz głowic bojowych przeciwnika w najniższej części egzosfery – na początku ostatniej, terminalnej fazy ich lotu (Terminal Phase Defense). Działanie systemu opiera się na gwałtownym dostarczeniu celowi energii kinetycznej głowicy pocisku, poprzez bezpośrednie trafienie w cel (hit-to-kill). System THAAD został zaprojektowany do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu i jedynie w ograniczonym zakresie służyć może przeciwko pociskom międzykontynentalnym ICBM. Jak wszystkie systemy antybalistyczne fazy terminalnej, THAAD służy do obrony lokalnego obszaru – aglomeracji miejskich, jednostek wojskowych, zakładów przemysłowych i innych ważnych miejsc, jednak ze swoim ponad dwustu kilometrowym zasięgiem może też służyć do obrony niewielkich obszarowo państw.


Thaad_3Amerykańska bateria systemu THAAD składa się z 9 wyrzutni (na każdej 10 pocisków) zamontowanych na ciężarówce M1075 Oshkosh.

Kontenery z centrum dowodzenia, kontroli i łączności znajdują się na HMMWV. Dysponuje też radarem AN/TPY-2 o powierzchni anteny 9,2 m² i zasięgu 1000 km. Centrum dowodzenia znajduje się 20 km od wyrzutni i komunikuje się z nimi poprzez łączność radiową. System THAAD wykorzystuje też rozpoznanie z satelitów. Wyrzutnie THAAD mogą bronić obszar 150 razy większy niż odpowiadająca im liczba Patriotów.

Jednoczłonowa rakieta systemu THAAD napędzana silnikiem Pratt & Whitney Rocketdyne na paliwo stałe, niszczy cel poprzez bezpośrednie trafienie jego głowicy bojowej (kill vehicle) w pocisk balistyczny. Pocisk systemu THAAD naprowadzany jest na cel przez system radarowy współpracujący z takimże systemem naziemnym. Ten ostatni na bieżąco śledzi zarówno pozycje, prędkość i trajektorię lotu zarówno pocisku jak i celu – w czasie rzeczywistym przekazując rakiecie antybalistycznej wciąż uaktualniane dane o celu jak i informacje o niezbędnych zmianach kursu.

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


Na podstawie: Flightgloba, Wikipedia


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top