sobota, 15 stycznia 2011 22:00
Rate this item
(3 głosów)

Lotniczy kanibalizm

kanibal4

Jako młody chłopak Bill Amparano mieszkał niedaleko miejsca, gdzie zostało zmagazynowanych tysiące starych samolotów. Już wtedy wiedział gdzie chce pracować w przyszłości. Około 30 lat później w gorącym słońcu w pobliżu Tucson w Arizonie jego marzenia się spełniają. Emerytowane samoloty są przechowywane w 309-tej grupie utrzymania i odnowy statków powietrznych. US Air Force posiada 2.600 akrów pustyni na której stoi ponad 4.000 samolotów z różnych agencji i krajów, a wśród nich znajdziemy samoloty pilotowane przez asów II Wojny Światowej jak i te bardziej współczesne. Niektóre z nich są przechowywane, aż zostaną przywrócone do służby, inne już nigdy nie polecą. Dla sił powietrznych są jednak użyteczne jako częsci zapasowe. Mechanik Amparanso jest przypisany do zespołu rekultywacyjnego, który pomaga utrzymać flotę powietrzną w stanie czynnym. W 2009 roku w bazie sił powietrznych Davis-Monthan w Arizonie wymontowano ponad 18.000 części, zaoszczędzając około 633.000.000 dolarów w porównaniu z kosztem zakupu nowych podzespołów.

kanibal5


W grudniu Amparano obchodził 21 rocznicę jako mechanik w 309-tej bazie sił powietrznych. Powiedział, że każdy dzień pracy z zespołem usuwania części przynosi nową przygodę. Jego ostatnie zadanie - usunięcia części bagażnika z C-5 Galaxy jest priorytetem. Ta część będzie wykorzystywana do badania korozji na Air Logistics Center w Robins Air Force Base w stanie Georgia, wyniki dostarczą informacji dla całej floty C-5. To zadanie nie było łatwe. Przez ostatnie dwa dni Amparanso był skulony w dziurze pod podłogą gdzie wybijał młotkiem nity. Każdemu musiał poświęcić od dwóch do trzech minut, a są ich tysiące. Dwa dni pracy pod podłogą w sekcji mierzącej 48m długości gdzie temperatura sięga ponad 40 stopni Celcjusza nie należy do najprzyjemniejszych. Wraz z innymi mechanikami statków powietrznych pracowali na tym projektem przez tydzień, nie raz zostając po godzinach.
W typowy dzień pracy mechanicy tacy jak Amparanso demontują przeróżne części i  nawet po 20 latach pracy uczą się czegoś nowego każdego dnia. Jeśli części do statków powietrznych nie są wykorzystywane do bieżącej eksploatacji, mogą być wykorzystywane jako wzorce szkoleń lub jak w przypadku podłogi C-5 na badania i rozwój.
Istnieją dwa rodzaje demontażu części, tzw. demontarz ustalony - podczas którego demontuje się określoną listę części, które zostaną odnowione i zmagazynowana do czasu aż będą potrzebne.
Drugim rodzajem demontażu jest rekultywacja priorytetowa, gdy ktoś potrzebuje części do samolotu od razu. Mechanicy po demontażu oczyszczają części, poddają je kontroli w celu zapewnienia ich zgodności ze specyfikacją użytkownika i wysyłają zdemontowane części.

kanibal3

Samoloty są narażone na działanie pustynnego klimatu i przyrody przez co każdy samolot posiada swoją kategorię zdatności. Nowe samoloty trafiające na pustynie są dokładnie sprawdzane, skorodowane części są usuwane, zbiorniki z paliwem są opróżniane. Następnie samolot się myje, systemy ewakuacji są usuwane, aż wreszcie samolot zostaje odholowany do wskazanego miejsca. Później w samolocie są uszczelniane drzwi i luki oraz pokrywa się go specjalnym sprayem pozwalającym utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz statku powietrznego.

Jerry Ferguson pracuje przy demontażu części więcej niż rok. W siłach powietrznych pracował jako mechanik 21 lat od wojny w Wietnamie po operację Pustynna Burza. Jest on człowiekiem potrafiącym naprawić F-111D, wszystkie cztery modele F-16 Fighting Falcon i zna F-4D Phantom zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Podczas ostatniego roku pracy w bazie 309-tej grupy sił powietrznych został ponownie zaznajomiony z niektórymi samolotami podczas jego służby mundurowej. Opiekunowie samolotów wymieniają niektóre części pomiędzy F-15 Eagles i F-16 Fighting Falcon oraz C-130 Hercules i samolotami KC-135 Stratotankers. W niektórych przypadkach jest możliwa nawet wymiana silników np. pomiędzy ES-3 Shadow a samolotem A-10 Thunderbolt II. W C-130 Hercules silnik jest taki sam jak w P-3 Orion. W przeciągu ostatnich kilku lat, do składowania trafia duża liczba samolotów, w tym C-130, F-15 i F-16. Są to samoloty wymagające stałego wsparcia i utrzymania.

Praca tych wszystkich ludzi przy odzyskiwaniu części i ich regeneracji przyczynia się do utrzymania floty powietrznej i znacznych oszczędności.

kanibal1
kanibal2
Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top