niedziela, 26 lutego 2012 13:05
Rate this item
(1 Głosuj)

Ostatnia wersja F-16 będzie posiadała oznaczenie V

1024px-F-16 rome

Lockheed Martin na trwających targach i pokazach lotniczych Singapure Airshow 2012 poinformował o rozpoczęciu prac nad nową wersją samolotu wielozadaniowego F-16V. Konstrukcja ma być alternatywą dla dość drogiego F-35. Samolot zostanie wyposażony w radiolokacyjną stację z nową anteną z elektronicznym skanowaniem fazowym, unowocześniony komputer misji oraz nowe wyposażenie kokpitu. Dzięki wyposażeniu samolotu w system wymiany informacji zgodny z tymi stosowanymi w F-22A Raptor i F-35 Lightning II, odmłodzony samolot będzie posiadał znacznie większe możliwości operacyjne i uzyska zdolność wykonywania zadań bojowych razem z maszynami V generacji.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) finansują rozwój modelu F-16E/F Block 60, jednak nie będzie on tak zaawansowany jak F-16V. ZEA będą  mogły pobierać potencjalne opłaty przy transakcjach eksportowych realizowanych przez Lockheed Martina za sprzedaż F-16E/F Block 60. Jednak wprowadzenie wersji V prawdopodobnie przekreśli taką szansę.

F16PilotNationalGuardLockheed Martin będzie oferował nowy odrzutowiec wszystkim obecnym użytkownikom F-16, licząc na utrzymanie linii produkcyjnej dość popularnych samolotów. F-16 jest bez wątpienia jednym z najważniejszych samolotów ubiegłego stulecia. Prace nad programem przebiegały dość niepomyślnie, gdyż próbowano zbudować mniejszy i tańszy myśliwiec od F-15 Eagle używając najnowszych rozwiązań technologicznych, co na początku przyniosło wiele problemów. Pierwszy oblot F-16 odbył się w 7 sierpnia 1974 roku. Od tego czasu producent tych myśliwców sprzedał blisko 4500 sztuk. US Air Force planuje pozostawienie F-16 w służbie do roku 2025. Do tego Stany Zjednoczone zakupią na szeroką skalę myśliwce V generacji – F-22 Raptor i F-35 Lightning II.

F-16 Fighting Falcon (ang. Walczący Sokół) – samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od 1993 roku produkowany przez Lockheed Corporation, obecnie Lockheed Martin. Od drugiej połowy lat 70 XX w. do 2007 roku wyprodukowano 4459 egzemplarzy.

F-16 jest użytkowany przez siły powietrzne 25 krajów, w tym Polski (do której pierwsza para trafiła 8 listopada 2006 roku). W Polsce, wbrew dosłownemu tłumaczeniu, przyjęto nazwę "Jastrząb" dla odróżnienia od używanego w polskim lotnictwie śmigłowca wielozadaniowego PZL W-3 Sokół. Wśród amerykańskich pilotów znany pod nazwą Viper (Żmija).

Cena jednego egzemplarza (bez uzbrojenia) dla wersji F-16C/D wynosiła w 1998 prawie 19 milionów USD. Cena jednostkowa egzemplarza dla Polski wraz z bogatym pakietem logistycznym i najnowocześniejszym uzbrojeniem wyniosła 73 mln USD, z czego wartość samego samolotu to około 35 mln USD.

F-16 jest myśliwcem 4 generacji, zaprojektowanym i wprowadzonym do produkcji seryjnej w latach 70 XX w. w znacznej mierze w wyniku doświadczeń zdobytych w latach 60 XX w. Najnowsze wersje samolotu spełniają wymagania myśliwców generacji IV i V. F-16 powstał w rezultacie badań rozpoczętych w ramach programu Lightweight Flighter Program, zapoczątkowanego przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w roku 1960. W czasie projektowania szczególnie duże znaczenie miała analiza doświadczeń zdobytych w czasie konfliktów zbrojnych, w których uczestniczyły Stany Zjednoczone, w szczególności z wojny w Wietnamie.

Israeli air force F-16I

Pierwotnie miał on być dziennym myśliwcem lekkim, uzupełnieniem cięższego F-15 Eagle. Wpływ na kształt projektu miała także tzw. doktryna elastycznego reagowania zakładająca dostosowanie środków walki do zagrożenia, w pierwszej kolejności użycie broni konwencjonalnej, a w następstwie dopiero broni jądrowej. Obydwa etapy wymagały użytkowania szybkich, niewielkich samolotów zdolnych do przenoszenia różnych rodzajów broni. Dlatego też od początku planowane było dostosowanie F-16 do ataków na cele naziemne.

Pierwszy oblot prototypu myśliwca, o oznaczeniu YF-16 odbył się 2 lutego 1974. Po modyfikacjach w konstrukcji i wyposażeniu został on wprowadzony do produkcji w wersjach jedno i dwumiejscowej w 1976. Pierwszy egzemplarz trafił na uzbrojenie Sił Powietrznych USA w styczniu 1979. Projekt był jednak dalej modyfikowany w celu optymalizacji osiągów i wyposażenia, tak aby samolot był możliwie najbardziej wielozadaniowy. W latach 80 XX w. wprowadzono do produkcji seryjnej nowe wersje C i D, które do początku lat 90. zastąpiły wszystkie używane w USA F-16 A i B. W roku 1993 produkcja seryjna została przeniesiona do Lockheed Corporation, po tym jak firmie tej został sprzedany dział produkcji lotniczej General Dynamics. W roku 1995 Lockheed połączył się z Martin Marietta, tworząc Lockheed Martin, koncern, który do dzisiaj jest największym producentem F-16, w tym wszystkich egzemplarzy, które trafiły do Polski. Pomimo upływu ponad 30 lat od jego oblotu, dzięki systematycznemu rozwojowi i zwiększaniu możliwości bojowych samolot ten wciąż zachowuje wysokie walory bojowe i będzie stanowił wyposażenie amerykańskich sił powietrznych jeszcze przez co najmniej dwie kolejne dekady, a w innych państwach może nawet dłużej.Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: Floghtglobal, Lockheed Martin, Wikipedia


 

Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top