sobota, 21 stycznia 2012 20:47
Rate this item
(2 głosów)

Prototyp Cessna Citation Ten wykonał pierwszy lot

Citation_Ten_first_flight_takeoff

17 stycznia 2012 Cessna Aircraft Company poinformowała, że tego dnia prototyp samolotu Citation Ten wykonał swój pierwszy lot. Podczas trwającego ponad dwie godziny lotu przeprowadzano testy stabilności i kontroli, jakości obsługi, autopilota oraz systemu automatycznego sterowania ciągiem i awioniki.

"Pochłonęło to wiele pracy wykonanej przez dużą liczbę ludzi, by nas doprowadzić do tego kluczowego etapu i cieszę się poinformować, że samolot jest wykonany wyjątkowo dobrze i jego właściwości lotne są doskonałe, tak jak przewidywano" powiedział Michael Voigt, pilot testowy w Cessna, który poleciał prototypem. "Wszystkie systemy działały zgodnie z oczekiwaniami, w tym system awioniki Garmina G5000" , dodał Voight.

 

Citation_Ten_first_flight_in_air_1Certyfikacja typu przez FAA jest planowana na 2013 rok, a pierwsze dostawy samolotów powinny rozpocząć się w drugiej połowie 2013 roku.

 

 

Citation Ten

średniej wielkości odrzutowiec biznesowy z unowocześnionym wyglądem i ulepszonymi osiągami. Maszyna może nabierać wysokości szybciej i latać dalej niż poprzednik Citation X (model 750). Według producenta, Citation Ten jest zaprojektowana tak, aby osiągała mniejsze zużycie paliwa przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu podróży dla dziewięciu pasażerów i dwóch pilotów.

Citation_Ten_first_flight_in_air_2Dwa silniki Rolls-Royce AE 3007C2 pozwolą tej maszynie o MTOW 16601 kg osiągnąć maksymalną prędkość przelotową 527 węzłów na godzinę (977 km) i pułap maksymalny 51.000 stóp (15.545 m). Samolot ma maksymalny zasięg 3242 mil morskich (6008 km).

Citation Ten jest o 38 cm dłuższy niż Citation X, co zapewnia pasażerom dodatkową przestrzeń na nogi.

Citation_Ten_panelSamolot posiada zintegrowaną awionikę Garmin G5000, która jest jednym z najbardziej intuicyjnych interfejsów dla pilota samolotu biznesowego. Wysokiej rozdzielczości wielofunkcyjne wyświetlacze umożliwiają ciągłe monitorowanie parametrów silnika, sterowania lotem, oraz systemów hydraulicznych i elektrycznych. System syntetycznej wizji Garmin SVT na głównym wyświetlaczu daje załodze wirtualne odwzorowanie rzeczywistych pasów startowych, terenu, pobliskiego ruchu i przeszkód terenowych. Mapy elektroniczne z nakładką pozycji samolotu pozwalają na dynamiczne śledzenie położenia samolotu podczas podejścia.

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: Cessna Textron.


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top