poniedziałek, 08 sierpnia 2011 20:31
Rate this item
(9 głosów)

Mazury Airshow 2011 Featured

gizycko_1_1360

6 i 7 sierpnia entuzjaści lotnictwa licznie zgromadzili się na pokazach lotniczych Mazury Airshow w Giżycku. Od 1999 roku pokazy – wcześniej znane pod nazwą Festyn Lotniczy Mazury - gromadzą publiczność chcącą podziwiać kunszt i wyszkolenie pilotów cywilnych jak i wojskowych.

Scenerię imprezy stanowiły malownicze wody jeziora Niegocin, którego brzegi są naturalnym amfiteatrem dla publiczności, a samo jezioro było lądowiskiem dla wodnosamolotów oraz samolotu-amfibii, która wzbudzała duże zainteresowanie swoim niecodziennym wyglądem.

gizycko_4_047

Dakota DC-3 startuje z Ketrzyna na przelot nad Giżyckiem

 

Konstrukcje prezentowanych samolotów, zarówno tych współczesnych jak i historycznych, pochodziły z całego świata. Klimat dawnych czasów przypominał widzom legendarny amerykański samolot transportowy DC-3 Dakota, posiadający bardzo charakterystyczne ubarwienie, a raczej jego brak. W tych maszynach kadłub i aluminiowe skrzydła polerowano, aż lśniły jak lustro.

 

gizycko_1_1213

Sikorsky S-38 – latająca łódź, należąca do Tom’a Schade, ląduje na jeziorze Niegocin

 

Osa_Johnson_and_airplaneWiększość zgromadzonych ludzi z dużym zainteresowaniem oglądała majestatyczny lot latającej dwusilnikowej amfibii Sikorsky S-38. Na świecie istnieją jedynie dwa latające egzemplarze tej popularnej w latach 20. i 30. XX wieku maszyny. Samolot nazwano „Osa’s Ark” na cześć słynnych podróżników, Martina i Osa Johnson, którzy jako pierwsi przelecieli nad górami Kilimandżaro i Kenią, a także odbyli podróż wzdłuż wybrzeży Afryki.

Malowanie maszyny w „zebrę” było bardzo charakterystyczne dla wspomnianych odkrywców. S-38 latał z powodzeniem dla Pan American Airways, US Army, aż z czasem zyskał uznanie wśród prywatnych właścicieli.

Długa na 12,27m maszyna może zabrać na pokład 2 pilotów oraz 10 pasażerów. Wyposażono ją w dwa gwiazdowe, 9-cylindrowe, chłodzone powietrzem silniki Pratt & Whitney R-1340 o mocy 400KM (298kw) każdy, umożliwiające osiągnięcie maksymalnej prędkości przelotowej rzędu 192 km/h. Zasięg S-38 to 1200 km, rozpiętość skrzydeł 21,85mm, masa własna 2727 kg, pułap 4878m.

 

Wśród wielu atrakcji nie mogło zabraknąć pokazów akrobatycznych. Występowali soliści jak i zespoły doświadczonych pilotów.

gizycko_4_018

Śląska Grupa Akrobacyjna wykonała symulowaną walkę powietrzną

 

 

gizycko_1_948Śląska Grupa Akrobacyjna była godnie reprezentowana przez dwóch uzdolnionych, młodych pilotów Artura Kielaka – jednego z czołowych pilotów akrobacyjnych w Polsce oraz Łukasza Świderskiego. Wspomniani piloci wykonywali pokazy na samolotach Extra 330LC. Ich wyczynowe maszyny były najmocniejszymi akrobatycznymi samolotami na mazurskich pokazach.

Moc silników Extra 330LC wynosi 330KM, a prędkość maksymalna sięga 410 km/h. Pilot tym samolotem w ciągu niespełna jednej sekundy był w stanie zrobić beczkę. Piloci Kielak i Świderski wykonywali całe serie skomplikowanych figur akrobacyjnych, od beczek przez pętle, ranwersy (polega na wykonaniu obrotu wokół końcówki skrzydła w locie wznoszącym o 180°, z przejściem do lotu nurkowego i wyprowadzenie do lotu poziomego), zawroty bojowe, a na kontrolowanych korkociągach płaskich kończąc.

Na finał Śląska Grupa Akrobacyjna wykonała symulowaną walkę powietrzną, która przybliżyła zgromadzonym entuzjastom lotnictwa wyobrażenie o skomplikowanych manewrach jakie muszą wykonywać piloci podczas lotów bojowych. Rzadko się zdarza aby dwie identyczne maszyny walczyły na przeciw siebie, jednak po paru minutach powietrznych zmagań, jeden z pilotów uruchamiając smugacz i zwalając się na skrzydło oznajmił widowni, że został trafiony.

 


Oglądając pokazy w Giżycku nie można było odetchnąć nawet przez chwilę, gdy kończył się jeden pokaz, w pobliżu czekała już kolejna maszyna bądź zespół chcąc dać widowni kolejną dawkę lotniczych emocji.

 

gizycko_1_142W powietrzu oglądaliśmy Ireneusza Rozum. Latał on na Steen Skybolt 300, małym, zwinnym dwupłatowcu o niezwykłych właściwościach lotnych. Miłą niespodziankę sprawił Niemiec Uwe Zimmerman lecąc na Extra 200S, wyposażonym w słabszy silnik w porównaniu z Extra 300, który swym pokazem dostarczał równie emocjonujących wrażeń widowni, co piloci na mocniejszych maszynach.

 

Kolejną atrakcją dla publiczności była prezentacja zrzutu środka gaśniczego (wody) z samolotu Dromader. Oczywiście, co najbardziej atrakcyjne w tej giżyckiej scenerii, nie zabrakło startów i lądowań z tafli wody takich maszyn jak: Sikorsky S-38 , Cessna 172 wyposażona w pływaki oraz hydromotolotni i śmigłowca na pływakach.

 

 gizycko_1_666

Szkolno treningowy Jak 18 należący do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie było reprezentowane przez zachwycający samolot szkolno-treningowy Jakolew Jak-18. Zaprezentowany egzemplarz został wyprodukowany na Węgrzech w 1956 roku i po wylataniu 1555 godzin oraz dwóch remontach, w roku 1973 został przekazany do zbiorów Muzeum. Na mocy umowy z Muzeum, Fundacja "Polskie Orły" przeprowadziła gruntowny remont samolotu i jest on powtórnie zdolny do lotu.

W chwili obecnej jest to jedyny w Polsce latający egzemplarz tego płatowca. Poza nim, na świecie zdolnych do lotu jest jedynie kilka maszyn tego typu.

 

gizycko_1_550Niecodzienną atrakcją była też prezentacja historycznego samolotu RWD-5R. To zbudowany w latach 30. XX najmniejszy samolot jakim kiedykolwiek przeleciano przez Atlantyk. Tego śmiałego wyczynu dokonał w 1933 roku Stanisław Skarżyński. Prezentowany na Mazury Airshow 2011 samolot jest jedynym latającym egzemplarzem na świecie.

 

gizycko_1_508Druga część pokazów rozpoczęła się głośnym wejściem Biało-Czerwonych Iskier prowadzonych przez najlepszych pilotów wojskowych przedstawiających swój najnowszy program.

W show brała też udział polska 3AT3 Formation Flying Team. 3AT3 latała na trzech samolotach AT-3 do których okazjonalnie dołączył jeden AT-4. Pomimo ograniczeń jakie nakładają na pilotów możliwości ich maszyn ich pokaz był emocjonujący i pełen wdzięku.

 

Wiele niezwykłych emocji przy akompaniamencie poruszającej muzyki dostarczył pokaz czeskiej grupy akrobacyjnej The Flying Buls, prowadzonej przez liderkę Radkę Machową.

 

gizycko_1_1448 gizycko_1_265

Zarówno pierwszego dnia imprezy jak i drugiego licznie zebrana publiczność podziwiała pokazy z brzegu jeziora Niegocin, który stanowił swoistą arenę podniebnych zmagań.

 gizycko_4_082

RWD-5R i Jak 18 przygotowują się do startu z lotniska Kętrzyn Wilamowo

 

gizycko_3_118Wystawę statyczną zgromadzono na pobliskim lotnisku Kętrzyn-Wilamowo gdzie można było z bliska obejrzeć niezwykłe maszyny biorące udział w pokazach, porozmawiać z pilotami i wysłuchać historii lotniczych oraz poznać szczegóły techniczne samolotów. Część z odwiedzających osób lotnisko wzięła udział w lotach widokowych nad piękną mazurską krainą.

 

Od strony technicznej pieczę nad wszystkimi operacjami lotniczymi sprawował kierownik pokazów lotniczych, Dariusz Moćko. Świetnie przygotowani komentatorzy na bieżąco opisywali publiczności każdą pojawiającą się na niebie maszynę oraz wykonywany manewr.

 

Mazury Air Show 2011 1gizycko_3_041

gizycko_1_113Za bezpieczeństwo podczas pokazów odpowiadały Straż pożarna, WOPR i Policja. Służby mundurowe pilnowały strefy nad którą piloci wykonywali podniebne ewolucje.

 

Mazury Airshow nie mogła by się odbyć gdyby nie ogromne zaangażowanie i wkład prezesa aeroklubu Krainy Jezior - Stanisława Tołwińskiego – który zorganizował przepiękne pokazy dla całej zebranej publiczności nad jeziorem Niegocin.

 1gizycko_1_118

Nie można zapominać o licznie zgromadzonych amatorach fotografi oraz spotersach, którzy wyczekiwali odpowiedniego momentu na stworzenie fotograficznego arcydzieła.

1gizycko_1_537 Mazury Air Show 2011 1gizycko_4_361

 

Będziemy wyczekiwać kolejnych mazurskich pokazów lotniczych.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku organizatorzy skorzystają z naszego patronatu medialnego i będziemy mogli wszystkim naszym czytelnikom już dużo wcześniej udostępniać informacje o planowanej giżyckiej imprezie.

 

gizycko_1_079 gizycko_1_429
gizycko_1_700 gizycko_1_796
gizycko_1_1297 gizycko_4_084
gizycko_1_953 gizycko_1_546
gizycko_4_320 gizycko_4_086
gizycko_4_204 gizycko_1_1162

 

 Zdjęcia:   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. i Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top