czwartek, 05 maja 2011 16:44
Rate this item
(0 głosów)

20. rocznica pierwszego lotu Cessna CitationJet

citationJet_first_flight

29 kwietnia 2011r. Cessna Aircraft świętowała 20. rocznicę pierwszego lotu prototypu CitationJet.
W dniu 29 kwietnia 1991 r., piloci Bob Leonard i Bob Carnahan wystartowali z lotniska Mid-Continent Airport i osiągnęli wysokość 10.000 stóp sprawdzając w tym czasie reakcje silnika, charakterystykę lotu i wiele innych właściwości samolotu.


Zasilany dwoma turbowentylatorowymi silnikami Williams-Rolls FJ44, CitationJet był pierwszym businessjetem o prawdziwym laminarnym profilu skrzydła. Te cechy pozwoliły na zbudowanie przestronniejszej kabiny, osiągnięcie wyższych prędkości i większego zasięgu niż miał oryginał Citation 500 i jego następca Citation I. Niskie koszty zakupu i utrzymania sześcioosobowego odrzutowca skusiły wielu nowych właścicieli Citation.
"CitationJet był sukcesem od chwili zaprezentowania go na NBAA w 1989 roku i stał się narzędziem do osiągnięcia dziś przez Cessnę ogólnej liczby 6100 sprzedanych samolotów serii Citation, co daje największą flotę odrzutowców biznesowych na świecie." powiedział Jack J. Pelton, prezes i CEO Cessna.

citation_wnetrze

 

Certyfikat FAA dla CitationJet został przyznany w 1992 r. a dostawy rozpoczęły się w 1993 roku. CitationJet szybko stał się jednym z najpopularniejszych na świecie lekkich samolotów odrzutowych i zainspirował całą rodzinę swoich następców (nazwa została skrócona do CJ): CJ1, CJ1 +, CJ2 i dziś aktualne wersje produkcji, CJ2 +, CJ3 i CJ4.

 

Cessna dostarczyła 359 sztuk CitationJet, a do dziś flota serii CJ przekroczyła 1450 samolotów.

 

źródło: Cessna Aircraft
Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top