piątek, 11 maja 2012 19:30
Rate this item
(2 głosów)

Silniki GEnx w nowym Boeingu 747-8 Lufthansy

genx engineLufthansa jest pierwszym przewoźnikiem lotniczym, do którego floty dołączył nowy Boeing 747-8. Powitanie tego najdłuższego samolotu pasażerskiego na świecie odbyło się w jednym z hangarów na lotnisku we Frankfurcie. Lufthansa zamówiła łącznie 20 samolotów Boeing 747-8 z silnikami tego typu.

„Z wielką radością i entuzjazmem witamy 747-8 Intercontinental w naszej flocie. Samolot ten emituje mniej hałasu, zużywa mniej paliwa i generuje mniej CO2, co pomoże nam w realizacji naszej strategii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w oparciu o inwestycje w innowacje. Pasażerom z pewnością spodoba się jego nowe wnętrze i nowa kabina klasy biznes z fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej" — powiedział Carsten Spohr, dyrektor generalny Lufthansa German Airlines.

Nowa maszyna wyposazona jest w cztery silniki GEnx-2B, które według producenta zużywają nawet o 15% mniej paliwa niż porównywalne silniki stosowane obecnie.

Genx lufthansaKażdy z 20 zamówionych 747-8 Intercontinental będzie wyposażony w silniki GE 

 

„Cztery silniki GEnx-2B, dzięki którym pierwszy Boeing 747-8 Intercontinental Lufthansy przebył już trasę z Seattle do Frankfurtu, są wyposażone w zaawansowane technologie i materiały. Znacznie zwiększają one oszczędność paliwa, wydajność i trwałość, a zarazem obniżają poziom emisji CO2" — powiedział Ferdinando Beccalli-Falco, dyrektor generalny GE w Niemczech i prezes GE na region Europy i Azji Północnej.

 

Najszybciej sprzedający się silnik GE w historii

Genx DreamlinerSilnik Genx DreamlineraW marcu 2012 r. firma GE świętowała dostawę pierwszego samolotu Boeing 787 Dreamliner z silnikami GEnx-1B. Silniki GEnx-2B wykorzystano natomiast podczas pierwszego lotu towarowego Boeinga 747-8, który odbył się w ubiegłym roku.

Seria GEnx obejmuje dwa typy silników: GEnx-1B zoptymalizowany pod kątem samolotów Boeing 787 oraz GEnx-2B dla modelu Boeing 747-8. Oba typy mają wspólny rdzeń i 80% elementów LRU (które klient może wymieniać samodzielnie). Opracowywanie silnika rozpoczęto w 2004 r. w oparciu o sprawdzoną architekturę GE90, największego i najpotężniejszego silnika odrzutowego w historii. Nowe modele są najszybciej sprzedającymi się silnikami w historii GE — na wersję GEnx-1B złożono już ponad 800 zamówień, natomiast wersję GEnx-2B zamówiono już ponad 400 razy. Dział GE Aviation zwiększa więc od kilku lat produkcję tych urządzeń — w tym roku zamierza wyprodukować ponad 160 sztuk, natomiast w 2013 r. ponad 200 silników GEnx.

 

Obniżenie zużycia paliwa, emisji CO2 i poziomu hałasu oraz skrócenie czasu serwisowania

GEnx to jedyny silnik lotniczy na świecie, w którym zarówno obudowę, jak i łopaty wentylatora wykonano z materiałów kompozytowych z włókna węglowego. Wytrzymały kompozyt z włókien węglowych i żywicy epoksydowej jest odporny na korozję i lżejszy od stopów tytanu — zmniejsza wagę każdego silnika o 181,5 kg. Samoloty takie jak Boeing 747-8 zużywają mniej paliwa, mogą latać dalej i spędzać mniej czasu w hangarze serwisowym.

Silnik GEnx pozwala zaoszczędzić nawet 15% paliwa w zestawieniu z porównywalnymi silnikami stosowanymi dziś w samolotach, co przekłada się na 15% mniejszą emisję CO2 i obniżenie kosztów paliwa w każdym samolocie nawet o 1,4 mln EUR rocznie.

Co więcej, nowatorska komora spalania TAPS znacznie obniża emisję gazów NOx do poziomu aż 55% poniżej obowiązujących limitów, a emisję innych gazów objętych limitami o aż 90%. Biorąc pod uwagę stosunek decybeli do funtów ciągu, GEnx jest najcichszym silnikiem wyprodukowanym przez GE. To efekt dużych, wydajniejszych łopat wentylatora działających z mniejszą prędkością, a tym samym obniżających poziom hałasu o ok. 30%.

 

Jak sie robi silnik Genx-2B w dwie minuty

 

GEnx: wkład polskiego ośrodka inżynieryjnego

Powstanie silnika stało się możliwe także dzięki zaangażowaniu blisko 50 polskich specjalistów z warszawskiego Centrum Inżynieryjnego EDC, utworzonego w wyniku współpracy GE Aviation i Instytutu Lotnictwa. Inżynierowie z EDC zaprojektowali m.in. dysze komory spalania oraz niektóre części modułu wentylatora, byli też odpowiedzialni za wdrożenie nowych elementów do produkcji.

 

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: GE Aviation.


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top