poniedziałek, 14 marca 2011 09:24
Rate this item
(2 głosów)

Szkolenie na symulatorze F-16 Featured

simulator

Złożoność konstrukcji statku powietrznego oraz powiększająca się wiedza na temat sił rządzących jego ruchem przyczyniły się do rozbudowy systemów sterowania. W rezultacie poziom skomplikowania systemów oraz czas potrzebny na opanowanie techniki pilotowania znacznie się wydłużył. W okresie międzywojennym lotnictwo Stanów Zjednoczonych do szkolenia pilotów używało symulatorów lotu o konstrukcji Link Trainer. Zastosowanie tego symulatora umożliwiło na znaczną poprawę bezpieczeństwa podczas lotów wykonywanych w nocy lub bez widoczności.

Od tamtego czasu ewaluował cały system szkoleń umożliwiając w bezpieczny sposób wyszkolienie pilota. Dynamiczny rozwój techniki lotniczej – wprowadzenie silników odrzutowych, przełamanie bariery dźwięku, wysoka manewrowość, rozwój systemów uzbrojenia i łączności – znacznie zwiększyły koszty produkcji samolotu. Pilotom podniesiono poprzeczkę, gdyż to oni zostali dodatkowo obciążeni zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dzięki rozwojowi symulatorów lotu można było zmniejszyć koszty szkolenia. Symulatory kolejnych generacji służyły nie tylko do nauki sterowania podstawowymi funkcjami samolotu, ale wiernie odzwierciedlały kabiny statków powietrznych, umożliwiając wypracowanie wymaganych nawyków.  Należy pamiętać, że umiejętne obsługiwanie zaawansowanych systemów wymaga wielu godzin treningu w symulatorze.

simulator_2

W 2006 roku polskie Siły powietrzne wdrożyły system szkolenia F-16, w którym jednym z ważniejszych elementów było szkolenie na symulatorze lotu. Szkolenie podzielono na kilka etapów:

-przygotowanie do szkolenia podstawowego,

-szkolenie specjalistyczne z wykorzystaniem uzbrojenia, zasobników celowniczych oraz taktykę zwalczania przeciwnika,

-trening ciągły i budowanie nawyków,

-ocena poziomu wyszkolenia według procedur IFR, misji taktycznych i działania podczas lotu.

 

Szkolenie na symulatorze obejmuje trening standardowych procedur naziemnych takich jak start i sprawdzenie systemów. Kolejnym etapem jest wykonanie lotów zgodnie z procedurami IFR oraz szkolenie z procedur awaryjnych.  Aby wykonać samodzielny lot szkolny pilot musi zaliczyć misje na symulatorze potwierdzając opanowanie wszystkich procedur. Zaliczenie pierwszego etapu szkolenia otwiera drogę do wykonywania lotów z zastosowaniem systemów uzbrojenia. Podczas tego etapu kursant uczy się posługiwać uzbrojeniem pokładowych z wykorzystaniem systemu Hands On Stick and Throttle (HOTAS) oraz taktyki zwalczania przeciwnika zarówno powietrznego jak i naziemnego. Elementy taktyki obejmują walkę powietrzną przy widzialności wzrokowej (WVR), jak i przy jej braku (BVR). Kolejnym etapem szkolenia na symulatorze jest zapoznanie pilota z charakterystykami lotu na małych wysokościach mające na celu zwalczanie obiektów naziemnych. Ten etap szkolenia uczy pilota używania uzbrojenia kierowanego przy atakowaniu obiektów naziemnych.

Trening przy wykorzystaniu symulatorów lotniczych odbywa się raz na dwa tygodnie w początkowej fazie szkolenia, gdzie ocenie podlega umiejętność rozpoznania, automatyzm podjętych działań w deficycie czasu oraz umiejętność posługiwania się listą kontrolną w sytuacjach awaryjnych. W przypadku zagrożenia należy stosować się do zasady: Flight-Navigate-Communicate. Polega ona na wykorzystaniu dostępnych pomocy przy wykonywaniu misji. Utrzymanie parametrów lotu, właściwe umiejscowienie statku powietrznego w przestrzeni oraz opisanie innemu pilotowi w ugrupowaniu zaistniałej sytuacji stanowiącej podstawę dalszego postępowania zgodnie z check listą.

Eksploatacja polskich F-16 wiąże się z uszkodzeniami i niesprawnościami, których odnotowano do tej pory powyżej 7 tysięcy. Były to przepalone żarówki świateł pozycyjnych, zawieszenie radiostacji ale także awarie silnika. Wysoki poziom bezpieczeństwa lotu stanowi zatem istotny element szkolenia na symulatorze F-16, który pozwala pilotom doskonalić umiejętności stosowania procedur taktycznych oraz właściwego postępowania podczas stanów awaryjnych.

Link-trainer-ts

 

Na podstawie: Wikipedia, Polska Zbrojna

 


Tagged under

Related items (by tag)

back to top