czwartek, 08 grudnia 2011 17:07
Rate this item
(0 głosów)

Francja odbiera kolejne CN235

CN235_France

Centrum Lotów Próbnych Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia (Direction Générale de l'Armament – DGA) Ministerstwa Obrony Francji otrzymało pierwszy z ośmiu średnich samolotów transportowych CN235. Samoloty, zamówione przez DGA w ubiegłym roku, będą wykorzystywane przez Francuskie Siły Powietrzne, które obecnie posiadają już 19 maszyn tego typu.

Pozostałe siedem egzemplarzy zostanie dostarczone do końca 2012 roku.

 

Maksymalna ładowność CN235 wynosi sześć ton, a konfigurację jego kabiny można w łatwy i szybki sposób zmodyfikować na potrzeby różnego typu zadań transportowych, w tym transportu żołnierzy i spadochroniarzy, ewakuacji medycznej, transportu samego ładunku lub personelu wojskowego i ładunku jednocześnie w konfiguracji mieszanej. Samolot wyposażony jest w specjalistyczny system ładowania ładunków paletyzowanych.

Centrum Lotów Próbnych Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia użytkuje ponadto trzy samoloty Airbus Military C212.

 

CN235

Samolot CN235 o maksymalnej ładowności do 6 ton i maksymalnej prędkości przelotu osiągającej 450 km/h może startować i lądować na krótkich, gorzej przygotowanych pasach startowych o miękkiej nawierzchni dzięki specjalnym właściwościom STOL (Short Take Off and Landing) umożliwiającym krótką drogę startu lądowania oraz dzięki mocnej konstrukcji podwozia, wyposażonego w podwójne koła o niskim ciśnieniu powietrza. Doskonałe możliwości pilotowania i manewrów oraz szybka reakcja silnika (dwa silniki General Electric GE CT7-9C3) pozwalają na bezpieczne operacje w skrajnych warunkach na niskiej wysokości. Niezawodność operacyjna sprawia, że model CN235 jest wysoce dyspozycyjny oraz charakteryzuje się najniższym kosztem cyklu życia (LCC) w swojej klasie.

 

Dotychczas Airbus Military sprzedał 211 samolotów CN235  32 operatorom.

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: Airbus Military.


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top