wtorek, 06 grudnia 2011 16:24
Rate this item
(1 Głosuj)

Awaryjne lądowanie F-16 na lotnisku Łódź-Lublinek

1024px-F-16_CJ_Fighting_Falcon

Z powodu awarii jednego z lecących w parze samolotów F-16, drugi samolot musiał wylądować na cywilnym lotnisku zapasowym Łódź-Lublinek. Dwa samoloty z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku-Buczku wracały na lotnisko macierzyste po wykonania zadania w powietrzu. Podchodząc do lądowania, prowadzący ugrupowanie zameldował o niesprawności instalacji hydraulicznej i tlenowej. Tego typu awaria może zakończyć się katapultowaniem pilota i utratą samolotu.

Lądujący z awarią samolot zablokował drogę startową, uniemożliwiając tym samym przyjęcie drugiej maszyny – skrzydłowego. W tej sytuacji podjęto działania mające na celu skoordynowanie lądowania samolotu F-16 pozostającego w powietrzu na pobliskim lotnisku cywilnym Łódź-Lublinek.

 

Dzięki współpracy kontrolerów ruchu lotniczego w Łasku i Łodzi, F-16 wylądował w niespełna 8 minut od zgłoszenia. Lądujący samolot na cywilnym lotnisku także uległ awarii i niezbędna była interwencja straży pożarnej z łódzkiego lotniska. W tym samym czasie trwała już akcja ratunkowa oraz ewakuacja załogi z uszkodzonego samolotu w Łasku. Wojskowi strażacy sprawnie zabezpieczyli maszynę i pomogli załodze ją opuścić.

 

1024px-F-16AM_ILA2006Według takich scenariuszy szkolą się służby zabezpieczające operacje lotnicze w sytuacjach szczególnych. Praktyczną część szkolenia poprzedzają zajęcia teoretyczne zakończone egzaminami. Po raz pierwszy element szkolenia praktycznego przećwiczono w trakcie lotów. Do tej pory odbywało się to „na sucho” – Jastrząb symulował lądowanie i zablokowanie pasa lub inną sytuację szczególną na ziemi. W teorii ćwiczono również wysyłanie pozostałych samolotów na lotniska zapasowe.

 

Oceniono również współdziałanie z łódzkim portem lotniczym, możliwość odtworzenia gotowości samolotu F-16 do lotu oraz sprawność strażaków z Łodzi. Zarówno służby zabezpieczające loty w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego, jak też obsługa lotniska w Łodzi zdały ten egzamin celująco. Z lotniskiem w Łodzi-Lublinku planowane jest zacieśnianie współpracy. W przyszłości planowane jest także podjęcie współpracy z innymi lotniskami cywilnymi znajdującymi się w pobliżu Łasku.

 

 

 

Na podstawie: Polska Zbrojna


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top