wtorek, 29 listopada 2011 17:59
Rate this item
(2 głosów)

Bezzałogowy sterowiec

argus.2

World Surveillance Group Inc. (WSGI) pracuje nad nowym bezzałogowym sterowcem Argus One, który ma wykonywać misje obserwacyjne na średnim pułapie 10-20 tys. stóp. Bezzałogowiec został wyposażony w koncepcyjny system stabilizacji, który samodzielnie reguluje poziom sztywności sterowca w locie i dostosowuje się do wymagań aerodynamicznych operatora. Maszyna jest w stanie zabrać 15 kg ładunku (czujniki, kamery lub inny sprzęt elektroniczny).

arg2

WSGI poinformował, o przeprowadzonych testach na terenie lotniska w Easton i oficjalnych próbach na poligonie w Centrum Testowym Departamentu Energii w Nevadzie. Argus One jest w stanie prowadzić obserwację przez wiele dni a systemy pokładowe są w stanie realizować różnego rodzaju misje.

W bezzałogowcu zainstalowano duże śmigło które ma poprawić osiągi sterowca. Podczas ostatnich 2 godzinnych testów maszyna wykazała się dużą statecznością i manewrowością przy dość silnym wietrze.

argus.1

Według projektantów, bezzałogowy sterowiec jest tańszy w produkcji, bardziej ekonomiczny w eksploatacji i bardziej niezawodny niż klasyczne bsl i satelity obserwacyjne. Argus One może być łatwo transportowany w rejon działania i nie wymaga specjalnych hangarów, co zmniejsza koszty obsługi systemu. Jego konstrukcja i geometria powodują, że jest trudno wykrywalny przez radar – w praktyce fale elektromagnetyczne odbijają się tylko od przedziału ładunkowego.

 

arg3

Ambicje WSGI sięgają dalej i wyżej. Jednym z ich kolejnych projektów jest aerostat Stratellite. Ma on całorocznie operować na wysokości niemal 20 km. WSGI widzi dla Stratellite mnóstwo zastosowań, oprócz tradycyjnych misji rozpoznawczych mógłby służyć do retransmisji łączności, wykonywania pomiarów skażenia środowiska, wspomagania akcji ratunkowych w czasie klęsk żywiołowych. Jest przy tym znacznie tańszy niż operujący na podobnym pułapie RQ-4 Global Hawk.

 

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: wsgi.com, unmanned.co.uk


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top