piątek, 01 kwietnia 2011 13:54
Rate this item
(0 głosów)

Włoski Eurofighter i Harrier wykonują loty patrolowe nad Libią

AV-8B_Harrier_II

Włoski Eurofighter sił powietrznych wraz z wielozadaniowym AV-8B Herrier II marynarki wojennej rozpoczęły loty patrolowe w ramach operacji NATO w Libii. Samoloty od początku operacji Świt Odyseii brały udział w misjach ale tylko w ramach obrony powietrznej Włoch. Teraz kontrola operacyjna nad włoskim Eurofighterem i Harrierem została powierzona NATO. Do 27 marca samoloty uczestniczyły w egzekwowaniu strefy zakazu lotów nałożonych na reżim libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego.

AV-8BWłochy w ramach kierowanej przez USA operacji Świt Odyseii wysłały w rejon Libii cztery samoloty rozpoznania i walki elektronicznej Panavia Tornado. Wykonywały one misje patrolowe i eskortowe, były uzbrojone w pociski AGM-88 HARM.

AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile) — amerykański naddźwiękowy pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia służący do niszczenia urządzeń radarowych przeciwnika, zwłaszcza systemów obrony przeciwlotniczej, naprowadzając się na źródło emitowanych przez nie sygnałów. Pocisk zaprojektowany przez Texas Instruments jako następca przeciwradarowych pocisków rakietowych poprzednich generacji AGM-45 Shrike i AGM-78 Standard ARM jest obecnie produkowany przez korporację Raytheon.

 

 

AGM-88 HARM jest zdolny do atakowania określonego celu bez względu na liczbę innych źródeł promieniowania radarowego. Naprowadzanie na cel po wystrzeleniu odbywa się całkowicie automatycznie przy pomocy wbudowanej w część dziobową pocisku anteny odbiorczej. Napęd pocisku stanowi silnik rakietowy Thiokol na stały materiał pędny o niskiej emisji dymu, który umożliwia rozpędzenie go do prędkości naddźwiękowej. Głównymi nosicielami HARMów są samoloty marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych EA-6B Prowler i F/A-18 Hornet. USAF po wycofaniu ze służby samolotów F-4G Phantom II posiada tylko jedną maszynę zdolną do przenoszenia HARMów, F-16C Fighting Falcon. Pocisk w wersji AGM-88B HARM posiada unowocześnioną elektronikę oraz oprogramowanie, a także programowalną pamięć elektroniczną.

 

System HARM składa się z wyrzutni LAU-118(V)1/A i specjalistycznych urządzeń elektronicznych zainstalowanych na pokładzie samolotu. System ma za zadanie wykrycie i namierzenie wybranego celu, a następnie po przesłaniu danych do pamięci pocisku HARM wystrzelenie go w jego kierunku. Duża czułość głowicy naprowadzającej umożliwia atakowanie celów również z tyłu i z boku, nie tylko od przedniej części radaru emitującej największe promieniowanie.

AGM-88_HARM_in_hangar

Na podstawie: Flight Global


  

  

Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top