wtorek, 08 maja 2012 16:42
Rate this item
(0 głosów)

Wstępny certyfikat typu dla Airbus A400M

A400M  AirbusMA400M otrzymał z Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego tak zwany Ograniczony Certyfikat Typu (Restricted Type Certificate - RTC). Jest to istotny krok na drodze do zrealizowania pierwszej dostawy tego samolotu na przełomie 2012 i 2013 roku.

RTC warunkuje przyznanie pełnego certyfikatu typu, co ma nastąpić w połowie 2012 roku po ukończeniu przez samolot testów funkcji i niezawodności (function and reliability - F&R) w wymiarze 300 godzin. W drugiej połowie roku samolot A400M osiągnie Wstępną Gotowość Operacyjną (Initial Operating Clearance) dla działań wojskowych.

 

W ramach programu testowego samolot A400M odwiedził ostatnio kraje Ameryki Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej, a w najbliższym czasie ruszy on w podróż po krajach „gospodarzy" programu, czyli państwach, które zamówiły samolot, a także krajach Bliskiego Wschodu w ramach testów F&R.

 

Flota pięciu egzemplarzy A400M, przygotowywanych do wejścia do eksploatacji, spędziła już w powietrzu ponad 3 100 godzin.

"Zdobycie cywilnego i wojskowego certyfikatu dla samolotu A400M zgodnie z harmonogramem programu testowego jest niezwykle ambitnym zadaniem, ale jednoczesna praca nad oboma certyfikatami da naszym klientom w przyszłości istotne korzyści. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z otrzymania wstępnego certyfikatu, ponieważ potwierdza to znaczące postępy dokonane przez nas na drodze do realizacji pierwszej dostawy samolotu", powiedział Cedric Gautier, szef programu A400M w firmie Airbus Military.

 

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: Airbus Military.


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top