poniedziałek, 13 lutego 2012 18:19
Rate this item
(0 głosów)

Samolot bezzałogowy klasy UC LASS

F-7169B-012


Końcówka 2011 roku dla US Air Force zaobfitowała premierą nowego bezzałogowego aparatu latającego, którego konstruktorem jest firma General Atomics Aeronautical Systems Incorporation znana z bezzałogowej konstrukcji Predator. Nowa platforma Predator C – Avenger to trudny do wykrycia bojowy bezzałogowy statek powietrzny.

Innowacją w tym modelu bezzałogowca jest zainstalowanie silnika odrzutowego, pozwalającego na osiągnięcie prędkości 800 km/h i wzniesienie się na pułap 18 tysięcy metrów. Producent wiele prób prowadził w tunelu aerodynamicznym, gdzie dużo uwagi poświęcono pracy nad kształtem skrzydeł. Sama konstrukcja różni się od wyglądu obecnie wyprodukowanych Predatorów i to nie tylko przez duży rozmiar skrzydeł.

12 stycznia doszło do pierwszego udanego lotu Avengera podczas którego zrealizowano wszystkie założenia testu. Dłuższy kadłub zwiększa ładunek użyteczny maszyny i pozwala na zabranie większej ilości paliwa. Avenger może zabrać na pokład 1500 kg ładunku, a pod skrzydłami można zamocować zasobniki bądź uzbrojenie o wagomiarze od 220 do 900 kg.

TLA resize

 PredC-2 resizeKonstrukcją zainteresowane są zarówno siły powietrzne jak i marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych, jeśli konstrukcja wygra kontrakt na samolot bezzałogowy klasy UC LASS to w 2018 roku Avenger musiałby osiągnąć gotowość operacyjną. Bezzałogowiec napędza silnik odrzutowy, który pozwoli na przebywanie w powietrzu przez 20 godzin, a z pełnym uzbrojeniem do 14 godzin. Avenger nie będzie wymagał budowy nowej naziemnej stacji kierowania BAL, gdyż będzie można używać tej samej stacji naziemnej, którą wykorzystuje się do kierowania MQ-1 Predator.


Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: Polska Zbrojna, GA-ASI


 

Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top