poniedziałek, 06 lutego 2012 19:01
Rate this item
(0 głosów)

Zmiana w Bagram

1280px-081218-F-0168M-057

W bazie Bagram w Afganistanie, 1 lutego 2012 r., odbyło się przekazanie zmiany Zespołu Lotniczego wystawionego przez żołnierzy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego stacjonującej w Krakowie - Balicach. Podczas spotkania generała Marka Sokołowskiego - zastępcy Dowódcy Regionu Wschodniego (Regional Command - East) z Dowódcą Zespołu Lotniczego podsumowano dwumiesięczną działalność żołnierzy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego i przedstawiono kierowniczą kadrę kolejnej zmiany.

1024px-Bagram Air BaseZespół Lotniczy składający się z grupy pilotów i techników samolotu CASA C-295 M stacjonuje w bazie Bagram w Afganistanie od kwietnia 2010 roku. Rotacje zespołów w początkowym okresie odbywały się, co 5 tygodni a obecnie, co dwa miesiące. Do ich zadań należy między innymi zabezpieczenie transportu lotniczego pomiędzy lotniskami takimi jak Bagram, Kabul czy Sharana oraz mostu powietrznego pomiędzy krajem a rejonem działań. Załogi w celu szybkiego transportu chorych lub rannych dla ratowania życia ludzkiego realizują również zadania „MEDEVAC" oraz są przygotowani do ewakuacji drogą powietrzną w sytuacjach szczególnych stanu osobowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w tym ambasady, z rejonu pełnienia misji. Zadania wykonywane przez Zespół Lotniczy wpływają znacząco na bezpieczeństwo oraz funkcjonowanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego i sił koalicyjnych w Afganistanie.

W skład personelu zarówno latającego i naziemnego wchodzi czternastu żołnierzy, którymi dowodzi pilot, dowódca załogi i zarazem dowódca Zespołu. Okres zimowy, w jakim przyszło służyć żołnierzom 8. Bazy Lotnictwa Transportowego jest trudnym czasem dla całej obsady zespołu lotniczego. Opady śniegu i niskie temperatury, jakie występowały w Bagram w miesiącu styczniu powodowały utrudnienia w postaci zaśnieżenia i oblodzenia sprzętu latającego, co skutkowało dodatkowymi uciążliwościami oraz ogromnym nakładem pracy członków personelu naziemnego w przygotowaniu CASY do lotu. W czasie dwumiesięcznej zmiany piloci wykonują ponad sto godzin nalotu, transportując setki żołnierzy i setki ton cargo.

1280px-081213-Camp Cunningham at Bagram Airfield

Podczas przekazania zmiany gen. bryg. Marek Sokołowski podziękował za pełną poświęcenia służbę zdającej obowiązki obsadzie Zespołu Lotniczego oraz żołnierskiego szczęścia życzył żołnierzom nowej zmiany.


Na podstawie: Siły Powietrzne


 

Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top