środa, 19 stycznia 2011 17:38
Rate this item
(1 Głosuj)

Muzealny silnik posłuży do rekonstrukcji samolotu Amundsena

Roald_Amundsen_and_DornierZabytkowy silnik lotniczy Rolls–Royce Eagle IX znajdujący się w zbiorach Muzeum Lotnictwa w Krakowie posłuży do wykonania replik tego silnika, które zostaną zamontowane w kopii samolotu Dornier Do J Wal. Będzie to kopia samolotu wykorzystywanego przez norweskiego polarnika Roalda Amundsena.

Władze województwa małopolskiego zezwoliły krakowskiemu muzeum na wypożyczenie eksponatu dla niemieckiej fundacji Dornier Stiftung Fuer Luft und Raumfhart z siedzibą w Monachium.

Na podstawie oryginalnego silnika zostaną zbudowane jego repliki, które będą zamontowane w kopii samolotu Dornier Do J Wal. Takim samolotem w 1925 roku norweski polarnik Roald Amundsen próbował dolecieć do bieguna północnego.

Wykonania repliki podjęły się zakłady techniczno–konserwatorskie Międzynarodowej Fundacji Lotniczo–Historycznej w Hereg koło Budapesztu.

12-cylindrowy silnik Rolls–Royce Eagle IX o pojemności 20,3 litra i mocy 250 KM był pierwszym silnikiem lotniczym tej firmy produkowanym wielkoseryjnie. Jego produkcję rozpoczęto w 1915 roku. Używany był m.in. w niemieckich wodnosamolotach Dornier Do J Wal. Dwóch takich maszyn użył norweski polarnik Roald Amundsen wraz z towarzyszami do próby przelotu nad biegunem północnym w 1925 roku. Maszyny nie dotarły do bieguna, ale miejsce ich lądowania było najdalej wysuniętym na północ punktem, osiągniętym w tym czasie przez samoloty.Roald_Amundsen_and_Dornier_near_the_North_Pole 

Na podstawie: PAP

Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top