piątek, 09 grudnia 2011 18:14
Rate this item
(2 głosów)

Z Mielca do Brunei

S70i_sp_yve_1Sikorsky Aircraft podpisała kontrakt z Ministerstwem Obrony Brunei na dostawę dwunastu helikopterów S-70i BLACK HAWK, które zostaną wyprodukowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Umowa obejmuje również zapewnienie części zamiennych, szkoleń oraz wyposażenia obsługi naziemnej. W kontrakcie zawarto opcję zakupu kolejnych dziesięciu helikopterów.

- Jestem dumny, że śmigłowce z Mielca znalazły kolejnego odbiorcę za granicą - mówi Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL Mielec. - Decyzja rządu Brunei o wyborze helikoptera S-70i BLACK HAWK potwierdza jego najwyższą jakość i niezawodność. Ten kontrakt to dowód zaufania, jakim na całym świecie cieszą się produkowane przez nas statki powietrzne – podkreśla Janusz Zakręcki.

 

Ważnym elementem kontraktu jest zlokalizowanie przez Sikorsky jednego z symulatorów helikoptera S-70i w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Umożliwi to pilotom z Brunei rozpoczęcie szkoleń jeszcze przed dostawą pierwszej z zamówionych maszyn, co zaplanowano na początek 2013 roku. Ministerstwo Obrony Brunei ogłosiło swój wybór 15 listopada br. po wielomiesięcznej, rygorystycznej procedurze przetargowej.

 

S70i_sp_yve_2Helikoptery BLACK HAWK słyną z niezawodności, doskonałych osiągów oraz odporności na działania bojowe w wielozadaniowych operacjach. Obecnie ponad 3 tysiące tych maszyn jest użytkowanych w 30 krajach na całym świecie, m.in. przez armię Stanów Zjednoczonych.

S-70i to najnowszy wariant w rodzinie helikopterów BLACK HAWK. Zaawansowana awionika, w jaką został wyposażony zawiera m.in. podwójny system GPS/INS z cyfrową mapą, umożliwiającą pilotom dokładniejszą nawigację i lepszą orientację sytuacyjną. Aktywny system kontroli wibracji znacznie podnosi komfort lotu. Śmigłowiec może być indywidualnie skonfigurowany w zakresie systemów nawigacji, urządzeń komunikacyjnych oraz innego wyposażenia taktycznego.

 

W PZL Mielec pierwszą maszynę S-70i Black Hawk wyprodukowano w marcu 2010 r. Od tego czasu na Podkarpaciu powstało dziewięć śmigłowców oraz ponad 60 kadłubów. W 2012r firma planuje wyprodukować 12 maszyn, a od 2013r. produkować rocznie po 20 śmigłowców.

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: PZL Mielec.


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top