środa, 29 czerwca 2011 15:01
Rate this item
(2 głosów)

Ultralekki w Dolnośląskiej Policji Featured

SP-YDF_3

21 czerwca 2011 r., na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie odbyło się przekazanie Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu lekkiego samolotu Aeroprakt–22LS. Maszyna uzupełni lotnictwo policyjne w regionie w zakresie działań i zabezpieczeń prewencyjnych, oraz w zakresie zabezpieczania infrastruktury krytycznej i monitorowania zagrożeń. Ten lekki samolot, to pierwsza tego typu maszyna w polskiej Policji.

Zakupiony ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego samolot uzupełni lotnictwo Dolnośląskiej Policji. Maszyna może odbywać długie, nawet 6 godzinne loty, gdzie koszt jednej godziny to zaledwie około 150 zł, co ma istotne znaczenie w przypadku m.in. lotów patrolowych, czy monitorujących zagrożenia. Jego wyposażenie pozwoliło na dopuszczenie go także do lotów nocnych. Ten lekki samolot może startować i lądować w przygodnym terenie. Dzięki dużym przeszklonym powierzchniom kabiny, załoga ma doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach.

 

Samolot będzie realizował zadania m.in. w zakresie:

· monitorowania zagrożeń: obserwacja akwenów, rzek, terenów leśnych, rozpoznanie zagrożeń kompleksów leśnych, przekazywanie informacji o ogniskach pożarów,
· monitorowania i rejestrowania zdarzeń, osób i miejsc w aspekcie zapewnienia porządku publicznego i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym,
· koordynowania działań w sytuacjach kryzysowych,
· zabezpieczania prowadzonych akcji ratowniczych w związku z zaistniałymi katastrofami i klęskami żywiołowymi,
· zabezpieczania prewencyjnego porządków na akwenach oraz udziału w akcjach ratowniczych,
· współdziałania z patrolami ruchu drogowego na trasach koordynacji służby oraz z pozostałymi patrolami będącymi w służbie patrolowo-obchodowej,
· prowadzenia działań pościgowo-blokadowych,
· poszukiwania osób zaginionych,
· zabezpieczania porządku i bezpieczeństwa publicznego w czasie trwania imprez masowych, w tym przede wszystkim w trakcie EURO 2012 oraz uroczystości państwowych i kościelnych.

 

Zakup samolotu lekkiej konstrukcji, stanowi odpowiedź na potrzeby całego województwa. Obecnie Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu posiada dwa śmigłowce typu Mi-2. Parametry techniczne tych maszyn umożliwiają realizację zadań innych niż te, które będzie realizował samolot. Eksploatacja śmigłowców jest jednak dużo mniej ekonomiczna, dlatego lekki samolot uzupełni lotnictwo policyjne na Dolnym Śląsku przede wszystkim w zakresie działań i zabezpieczeń prewencyjnych, oraz w zakresie zabezpieczania obiektów i instalacji mających newralgiczne znaczenie dla funkcjonowania województwa dolnośląskiego i monitorowania zagrożeń.

 

SP-YDF_1

Samolot w znacznym stopniu wpłynie na podwyższenie skuteczności prowadzonych działań w sytuacjach kryzysowych, co z kolei pozwoli lepiej zapobiegać oraz ograniczać skutki powstałych zagrożeń środowiskowych. W rezultacie ta inwestycja, to nie tylko doposażenie KWP we Wrocławiu, ale także, dzięki możliwości monitorowania infrastruktury krytycznej i zagrożeń, wzrost bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców województwa dolnośląskiego.

Koszt zakupu samolotu wraz z jego wyposażeniem i przeszkoleniem pilotów to 310 tys. złotych. 300 tys. pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i środki te przyznane zostały Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na realizację projektu „Zakup lekkiego samolotu jako element monitorowania infrastruktury krytycznej oraz zagrożeń bezpieczeństwa na obszarze całego Województwa Dolnośląskiego" w ramach konkursu „Poprawa bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim". Pozostałe 10 tys. złotych to środki pochodzące z budżetu Policji.

Samolot został zarejestrowany w klasie Specjalny i otrzymał znaki SP-YDF. Jest to pierwszy samolot A-22LS (MTOM 600 kg), który zarejestrowany został w Europie.

 

SP-YDF_2

A-22 to samolot o zgrabnej sylwetce, ze skrętnym przednim kołem i doskonałych własnościach lotnych. W przestronnym, ogrzewanym kokpicie zapewnia mnóstwo przestrzeni dla pasażerów i bagażu. 128 cm szerokości to więcej niż ma większość samolotów czteromiejscowych. Metalowa konstrukcja wykonana z lotniczego duraluminium. Poszycie powierzchni sterowych i części skrzydeł za dźwigarem wykonane z Diatexu, specjalnej tkaniny termokurczliwej. Charakterystyczne są duże drzwi z wypukłym przeszkleniem sięgającym podłogi umożliwiają doskonałą widoczność w dół i na boki. Przeszklone panele za kokpitem gwarantują prawie 360° widoczności.

A-22 napędzane są silnikiem Rotax 912 o 80 lub 100 KM. Napęd w mocniejszej wersji zapewnia osiągnięcie Vmax 180 km/h, a średnie zużycie paliwa to zaledwie 13 l/h.

 

Źródła: Aeroprorakt.pl, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top