poniedziałek, 28 lutego 2011 23:45
Rate this item
(1 Głosuj)

Poduszki powietrzne i pasy naramienne zwiększają bezpieczeństwo w GA Featured

AmSafe_Airbag_Deployed-1Po badaniu skuteczności poduszek powietrznych i napinaczy, NTSB uznała, że poduszki powietrzne w lotnictwie ogólnym mogą ratować życie i wezwała FAA - jako pierwszy krok swych działań – do wymagania naramiennych pasów bezpieczeństwa w samolotach GA które nie są obecnie wyposażone w takie zabezpieczenia. Zalecenie wynika z badań nad skutecznością poduszek powietrznych w łagodzeniu urazów, powstałych w wypadkach GA.

Poduszki powietrzne zostały zaprojektowane, aby złagodzić obrażenia głowy i górnej części ciała i w odróżnieniu od samochodowych, są instalowane w pasie biodrowym lub w urządzeniu przytrzymującym „naramienny" pas bezpieczeństwa. Po raz pierwszy zostały dopuszczone do użytku w samolotach GA w 2003 roku. Obecnie jest prawie 18000 poduszek powietrznych, zamontowanych w ponad 7000 z 224000 samolotów GA zarejestrowanych na terenie USA.

"Mimo, że od ponad dziesięciu lat poduszki powietrzne stały się wymogiem w samochodach, to nie został jeszcze uchwalony przepis nakazujący montowanie tych urządzeń w małych samolotach". "Dobrą wiadomością jest to, że już ponad 30 producentów oferuje poduszki powietrzne w wyposażeniu standardowym lub opcjonalnym", powiedziała przewodnicząca NTSB, Deborah AP Hersman.

Badania, w których przeanalizowano 88 wypadków (z lat 2006-2009) z udziałem samolotów wyposażonych w poduszki powietrzne, nie wykryły przypadków, żeby poduszka spowodowała szkody u właściwie zapiętych osób. Ponadto analizy wykazały 10 wypadków, w których znajdujący się na pokładzie przeżyli, pomimo, że siły zderzenia były bardzo poważne. Badania wskazują również, iż nie ma negatywnych konsekwencji otworzenia się poduszki powietrznej i nie odnotowano żadnych przypadków, w których otwierałyby się one w nieoczekiwanych okolicznościach, utrudniając tym samym wyjście z rozbitego samolotu, podsycając powypadkowe pożary lub zakłócając próby ratowania.

Badacze zauważyli pewne kwestie dotyczące pasów bezpieczeństwa, a jedna z nich dotyczyła nieprawidłowego użytkowania lub ich regulacji. W niektórych typach statków powietrznych, pasy bezpieczeństwa przy lewym i prawym fotelu mogą zostać zamienione, co może skutkować w uruchomieniu niewłaściwej poduszki powietrznej, jeśli zajmowane jest tylko jedno z miejsc.

ryzyko obrażeń śmiertelnych lub poważnych było o 50% wyższe w przypadku, gdy osoba była przypięta wyłącznie pasem biodrowym niż przy użyciu pasa biodrowego i pasa naramiennego

Pojawiły się też wątpliwości co do optymalnej ochrony poduszką powietrzną pilota lub pasażerów, z nadwagą lub z otyłością. NTSB kwestionuje, czy pasy wyposażone w poduszkę powietrzną zostały zaprojektowane i przetestowane z myślą o cięższych osobach.

amsafe0910_5

Dodatkową obserwacją w tym badaniu było potwierdzenie, że prawidłowo zainstalowane kombinacje naramiennych i biodrowych pasów bezpieczeństwa zapewniają znacznie lepszą ochronę w wypadkach GA, niż sam pas biodrowy. Na podstawie analizy ponad 37000 wypadków GA z lat 1983-2008, zarząd uznał, że ryzyko obrażeń śmiertelnych lub poważnych było o 50% wyższe w przypadku, gdy osoba była przypięta wyłącznie pasem biodrowym niż przy użyciu pasa biodrowego i pasa naramiennego.

 

"Najprostszym i najtańszym sposobem na poprawę bezpieczeństwa pasażerów statków powietrznych lotnictwa ogólnego jest obowiązek montażu pasów na ramię", powiedziała Hersman. Pięciu członków zarządu przegłosowało przyjęcie sześciu zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, które następnie skierowano do FAA:

1. dla producentów – wprowadzenie wymogu modyfikacji systemów pasów podatnych na niewłaściwe użycie w nowo budowanych samolotach GA i modyfikację systemów pasów w istniejących samolotach;

2. wprowadzenie zmian w wytycznych i normach certyfikacji dla systemów mocowania, tak aby zredukować prawdopodobieństwo niewłaściwego użycia;

3. zmodyfikowanie wytycznych dla producentów poduszek powietrznych GA i określenia, w jaki sposób powinni oni wykazać, że konstrukcja poduszki powietrznej zapewnia odpowiednią ochronę dla większego przedziału rozmiarów ciała, obejmując osoby bardzo małe i bardzo duże;

4. wprowadzenie wymogu modernizacji pasów na ramię we wszystkich samolotach lotnictwa ogólnego, które nie są obecnie w nie wyposażone;

5. wprowadzenie oceny wykonalności wyposażenia samolotów w poduszki powietrzne oraz rejestracji danych o sile wypadku w celu określenia, czy system zadziałał zgodnie z przeznaczeniem;

6. opracowanie systemów śledzenia wyposażenia bezpieczeństwa, takich jak systemy pasów bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, ratunkowe systemy spadochronowe, mające na celu zminimalizowanie konsekwencji wypadku;

Podczas spotkania, na którym przyjmowano raport z badań najbardziej zaskakujący był fakt, że piloci GA i operatorzy nie są świadomi, że poduszki powietrzne są dostępne dla wielu z najbardziej popularnych marek samolotów GA.

"Zachęcam producentów samolotów lotnictwa ogólnego do zaoferowania poduszek powietrznych w wyposażeniu standardowym, a właścicieli samolotów do wywierania wpływu na jeszcze większą dostępność tych urządzeń", powiedziała Hersman.

Rada uznała, że wielu pilotów i właścicieli samolotów jest nieświadomych dostępności poduszek powietrznych dla lotnictwa. Członek Zarządu Earl Weener, prywatny pilot zauważył, że nie ma samolotów biznesowych na liście statków powietrznych, dla których dostępna jest opcja montażu poduszek powietrznych.

seatbeltCirrus wyposażony w pasy bezpieczeństwa z napinaczami

 

Mimo, że 3000 $ za dwumiejscową modernizację (w USA) może nie być tanie, to w stosunku do korzyści w zakresie bezpieczeństwa i kosztu nowego samolotu, jest to dobra i niewielka inwestycja.

źródło: GA News oraz ainonline


Tagged under
Social sharing

Related items (by tag)

back to top