niedziela, 08 maja 2011 07:09
Rate this item
(1 Głosuj)

EUROCONTROL: 142 nowe bezośrednie trasy pozwolą zaoszczędzić 1.16 mln km Featured

trasy_bezposrednie_eurocontrol

142 nowe bezpośrednie połączenia zostały wprowadzone w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez EUROCONTROL Maastricht Upper Area Control Centre (MUAC). Te nowe bezpośrednie połączenia znacząco przyczynią się do zmniejszenia czasu lotu i pracy silnika, zużycia paliwa, emisji gazów i redukcji kosztów w zatłoczonej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo nowych dróg, będą one początkowo wykorzystywane w najmniej zajętych godzinach nocnych. Począwszy od końca roku, będą one również wykorzystywane podczas weekendów.

To udogodnienie jest pierwszym krokiem w realizacji programu Free Route Airspace Maastricht (FRAM), który ma na celu wprowadzenie sieci bezpośrednich tras w użytkowaniu ciągłym 24/7, umożliwiając zaoszczędzenie liniom lotniczym kilka milionów kilometrów lotu rocznie.

Oczekiwane oszczędności w trakcie pierwszej fazy wdrożenia FRAM w nocy i w weekendy szacuje się na 1.160.000 km rocznie, co przekłada się na oszczędności 3700 ton nafty i 12.000 t CO2.

 

"Już od kilku dziesięcioleci kontrolerzy ruchu lotniczego z MUAC, w miarę możliwości, oferują liniom lotniczym bezpośrednie połączenia. Jednak te trasy - lub zgody na bezpośrednie przeloty - nie zostały uwzględnione w planie lotu, który zawsze opiera się na stacjonarnej sieci punktów trasowych. Operatorzy statków powietrznych będą mogli teraz planować loty po nowych bezpośrednich trasach, które będą generować większą wydajność i niższe zużycie paliwa", powiedział Karl-Heinz Kloos, dyrektor MUAC.

 

Trasy lotnicze w Europie niestety nie są optymalnie zaprojektowane. Najnowsze obliczenia pokazują, że w 2009 roku trasa lotu była średnio o 47.6 km (lub 5,4%) za długa w porównaniu do optymalnej trajektorii lotu.

 

źródło: EUROCONTROL

 

 

Tagged under

Related items (by tag)

back to top