poniedziałek, 17 marca 2014 21:47
Rate this item
(0 głosów)

Norwegian Air zakrada się do USA

Two NorwegianNorwegian Air próbuje znaleźć sposób na uzyskanie dostępu do portów lotniczych w USA, które zostały ujęte w porozumieniu o "otwartym niebie" zawartym pomiędzy USA i Unią Europejską.
Norweski przewoźnik nie należy do Unii i dlatego zamierza zastosować wybieg prawny, który rozwścieczył amerykański przemysł lotniczy.

Firma zamierza rejestrować swoje samoloty w Irlandii, która jest członkiem UE. Oficjalnie loty będzie obsługiwać irlandzka spółka-córka o nazwie Norwegian Air International, która w ubiegłym miesiącu otrzymała irlandzki certyfikat operatora lotniczego (AOC).

Skandynawska firma twierdzi, że w ten sposób będzie w stanie oferować loty transatlantyckie nawet od 150 dolarów w jedną stronę, o ile jej starania zostaną zatwierdzone przez Departament Transportu USA.

 

Prezes Norwegian Air Bjorn Kjos, powiedział w jednym z wywiadów, że duże linie lotnicze próbują zablokować wejście jego firmy na rynki Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, bojąc się o wzrost konkurencji dla pasażerów lotów transatlantyckich.

Norwegian DreamlinerJak twierdzi Bjorn Kjos, możliwość oferowania niższych cen biletów międzynarodowych, to zasługa wdrażania bardziej paliwooszczędnych samolotów, takich jak Boeing 787 Dreamliner i Airbus A350, których loty mają ruszyć jeszcze w tym roku.

 

Przeciwko zamierzeniom Norwegian Air protestują już amerykańscy senatorowie zapewne mocno wspierani przez linie lotnicze. Podnoszą oni zarzuty prawników, którzy twierdzą, że takie wejście Norwegian Air do "otwartego nieba" naruszy główne założenia tego paktu.

Jeśli działania te nie dadzą rezultatu i przewoźnik nie otrzyma zezwolenia na loty do USA, wówczas rozważany będzie wariant zakupu udziałów w jednej z europejskich linii lotniczych.

 

Umowa „otwartego nieba" między Europą a Stanami Zjednoczonymi przewiduje otwarcie wszystkich tras transatlantyckich dla europejskich i amerykańskich przedsiębiorstw. Na podstawie umowy przedsiębiorstwa lotnicze w UE mogą:
- wykonywać loty do Stanów Zjednoczonych z każdego europejskiego portu lotniczego, bez względu na narodowość (Stany Zjednoczone uznają je za przedsiębiorstwa europejskie),
- prowadzić działalność bez ograniczeń dotyczących liczby rejsów, samolotów lub tras,
- ustalać taryfy na zasadach rynkowych,
- zawierać umowy o współpracy.

 

Norwegian

jest drugą co do wielkości linią lotniczą w Skandynawii i trzecią co do wielkości linią lotniczą w Europie. Obecnie firma obsługuje 416 tras do 126 miejsc w Europie, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, USA i Tajlandii. Norwegian przewozi ponad 20 mln pasażerów rocznie i ma około 3500 pracowników. Przewoźnik dysponuje flotą 89 samolotów o średnim wieku 4,8 lat.

 

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na podstawie: Norwgian, TheHill.

Tagged under

Related items (by tag)

back to top