środa, 29 czerwca 2011 13:23
Rate this item
(5 głosów)

Porucznik Atkinson szkoli przyszłych pilotów w Afganistanie

train1_big

Najmłodsza kobieta pilot RAF-u, porucznik Emma Atkinson obecnie kształci pierwsze kobiety w Afganistanie w małym biurze schowanym w kącie lotniska w Kabulu. Szkolone afgańskie kobiety w przyszłości będą latać na śmigłowcach. Kurs "Lab Thunder" został zorganizowany przez NATO Air Training Command, aby ułatwić przyszłym pilotom otrzymanie licencji. Program szkoleń obejmuje naukę języka angielskiego, zasad aearodynamiki wraz ze szkoleniem na symulatorze lotu.

Porucznik Atkinson niedawno ukończyła zaawansowany kurs obsługi śmigłowca w RAF Shawbury, po którym została wybrana na instruktora szkolenia w Afganistanie. "Nie byłam pewna, czego spodziewać się po przyjeździe tutaj - ale jestem pod wrażeniem dziewcząt biorących udział w Lab Thunder. Jest to wyzwanie i istnieje wiele kulturowych barier do pokonania. Miałam przyjemność zobaczyć entuzjazm afgańskich oficerów i wiem że naprawdę chcą one tu być, ciężko pracować i odnosić sukcesy."

 

Projekt "Lab Thunder" został uruchomiony w maju 2010 roku i do tej pory przeszkolono 31 oficerów, a kolejnych 13 przybędzie w najbliższych tygodniach. Większość afgańskich rodzin nie ceche aby ich córki służyły w wojsku. To nie jest normalne w afgańskiej kulturze. Obecnie w Afganistanie lata jedna kobieta oficer na śmigłowcu Mi-17 - jest ona pilotem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

 

Porucznik Atkinson w przyszłości planuje kontynuować swoją służbę w roli pilota i chce podnieść kwalifikacje aby móc brać udział w misjach na linii frontu.

 

train2_big

 

train3_big

train7_big

 

Na podstawie: RAF


 


Tagged under

Related items (by tag)

back to top