środa, 09 lutego 2011 00:25
Rate this item
(1 Głosuj)

Bessie Coleman pierwsza Afro-Amerykanka która została pilotem

Coleman-BessieW 1920 roku, Bessie Coleman (1892-1926) została pierwszą Afro-Amerykanką, która otrzymała licencję pilota, po powrocie z podróży do Europy, gdzie uczęszczała do szkoły lotniczej.

Urodzona w Atlancie w ubogiej wielodzietnej rodzinie farmerskiej w stanie Teksas, Coleman przeniosła się do Chicago w 1915 roku, gdzie odkryła swoje zamiłowanie do lotnictwa. Niemniej jednak, jako czarna kobieta, nie mogła myśleć o trenowaniu jako pilot samolotu w Stanach Zjednoczonych.

Robert Abbot, wydawca dla afro-amerykańskiej gazety Chicago Defender, zachęcał Coleman do nauki języka francuskiego i zapisania się do francuskiej szkoły lotnictwa. 20 listopada 1920 wyjechała do Francji, która wówczas jako jedyny kraj pozwalała kobietom ubiegać się o licencję pilota

Coleman otrzymała międzynarodową licencję pilota i kiedy we wrześniu 1921 wróciła do USA, stała się wydarzeniem medialnym i sensacją jako pierwsza Afroamerykanka-pilot. Podróżowała po stanach sponsorowana przez Chicago Defender. Prowadziła wykłady i lekcje latania, stała się znana jako "Queen Bess" a jej sława szybko się rozprzestrzeniała.

Zmarła w katastrofie lotniczej na Florydzie w 1926 roku i została pochowana na cmentarzu Lincolna a jej pogrzeb przekształcił się w ogólnopaństwową manifestację Afroamerykanów. Ustanowiono tradycję corocznych przelotów Afroamerykańskich pilotów nad jej grobem w rocznice śmierci.

 

źródło: Chicago Sun-Times oraz Wikipedia


Tagged under

Related items (by tag)

back to top